Jak na to?
Sedm jarních cibulek nakrájíme na větší špalíčky, zalijeme přiměřeným množstvím studené vody a přivedeme k varu. Vaříme krátkou dobu, cca. 7 minut. Hotový vývar scedíme a vypijeme ještě horký. Aby cibulky dokázaly spolehlivě zahnat začínající nemoc, musí se vývar vypít co nejdříve od propuknutí prvních příznaků (nejdéle do 4 hodin od projevení – později už nefunguje). Po vypití odvaru je třeba držet se v teple a chránit se před větrem a chladem.
Čínská medicína rozlišuje dva druhy nachlazení: nachlazení z napadení větrným horkem a nebo větrným chladem. V zimním období jde obvykle o napadení chladem. Větrný chlad do těla proniká přes kůži a póry (zatímco větrné horko přes ústa a krk).
Příznaky napadení větrným chladem:
- Kýchání - Kašel s řídkými bílými hleny - Vodová rýma s ucpaným nosem - Odpor k chladu, třesavka, pocity horkosti - Povrchové bolesti těla
Pokud tedy máte tyto příznaky, šup pro jarní cibulku!!!
Něco málo o jarní cibulce:
Čínský název: Cong Bai (vyslov cchung paj)
Latinské jméno: Allii fistulosi bulbus
Překlad: bílé z cibule
Tropismus: dráha plic a žaludku (dle některých zdrojů i dráha jater)
Orgány a systémy, které ovlivňuje: plíce a nosní dutiny
Termodynamické vlastnosti: teplá
Chuť: štiplavá (sladká)
Funkce dle TCM: 1) Vyvolává pocení a otevírá povrch 2) Rozptyluje chlad a zprůchodňuje Yang 3) Odstraňuje jedovatosti a rozptyluje zauzleniny
A ještě malé info pro „zápaďáky“ :-)
Funkce: antimikrobiální, antioxidační, antifungální, antivirové
Obsahuje: Ilicin, allylsulfid, vitamín A, B1, B2, K a C, kyselina palmitová, kyselina stearová, kyselina arachidová, kyselina olejová, kyselina linolová, kyselina listová, flavonoidy, thiosulfináty, allicin.
Commentaires