top of page

ALTERNIA - tradiční čínská medicína

Odborné poradenství v oblasti tradiční čínské medicíny, vhodné pro všechny, kteří hledají alternativu pro své zdraví

FYTOTERAPIE
Základní pilíř TCM

Fytoterapie je základním pilířem TCM a její využívání má pradávnou historii. Během posledních 4000 let sesbírali čínští lékaři a léčitelé obrovské množství poznatků o účincích bylin a díky těmto znalostem je fytoterapie v TCM velmi mocným nástrojem.

Bylinné směsi jsou sestavovány individuálně na stav každého klienta. Bylinky jsou dováženy z původních míst a jsou pravidelně testovány v laboratořích, aby byla vyloučena přítomnost plísní, pesticidů či těžkých kovů.

Bylinné směsi dostává klient na předepsaný počet dnů, do následující kontroly. Po kontrole se směs dále upravuje podle aktuální potřeby, případně se dávka v závěrečných fázích terapie snižuje.

V našich podmínkách se nejčastěji bylinné přípravky užívají v následujících formách:

 

 • odvary/čaje TANG
  (nejsilnější forma v podobě vývaru z bylin - nejrychlejší nástup účinků) - odvary si klient vaří doma sám nebo jej dostává již připravený v sáčku
   

 • tablety PIAN
  (jemnější forma v podobě bylinného výtažku slisovaného do tablet - vhodná pro chroničtější problémy a stavy nedostatku)
   

 • granulát KE LI
  (jemnější forma - vhodná pro nejmenší - granulky rozpustné ve vodě, čaji...)
   

 • kuličky WAN​
  (jemnější forma - zhutněný vývar formovaný do malých kuliček)

Hiearchie v bylinných směsích

Bylinná směs sestává z několika různých bylin.  V receptech jsou dodnes dodržována hiearchická postavení jednotlivých bylinek. Hlavní bylinka je ve směsi "císařem" a obvykle je doplněná o jednoho či více "ministrů", kteří pomáhají císaři v jeho vládnutí. Ministerskou skupinu obvykle dále doplňují dalšími funkcemi asistenti a také poslíčci, kteří účinek dané bylinné směsi navedou chtěným směrem (např. k játrům, do beder, k hlavě...). Všechny bylinky ve směsi tvoří sladěný celek, potencují se navzájem k lepšímu výkonu, pomáhají vyladit organismus a navrátit jej zpět do rovnováhy.

bottom of page